Golfa blogs

Motoriskā sagatavotība golfā jeb kā izvairīties no traumām un negadījumiem

k cemu je v golfu motoricky trenink

[vc_column_text text_larger=”no”]Parasti saka, ka sports ir veselība, un tā ir pilnīga taisnība. Golfs ir pamatīga fiziskās slodzes deva svaigā gaisā. Kā jau tas dzīvē mēdz gadīties, ir arī otra monētas puse jeb risks gūt traumu. Ja runa ir par traumām, kas saistītas ar jebkuru sporta veidu, profilakse vienmēr ir ļoti svarīga. Profesionāli sportisti katru intensīvu treniņu sāk ar iesildīšanos un pabeidz ar stiepšanos. Arī golfā tas nav citādi – pirms doties vairāku stundu garā braucienā pa vairākus kilometrus garu golfa laukumu, ir svarīgi pienācīgi sagatavoties arī no motora viedokļa.
Motoriskajai sagatavotībai golfā ir pozitīva ietekme ne tikai uz traumu iespējamības samazināšanu, bet arī uz sasniegtajiem spēles rezultātiem, spēlētāja prasmju attīstību un viņa izturību. Sāksim ar atbildi uz jautājumu, kas ir motoriskās prasmes. Motorikas jēdziens ir nesaraujami saistīts ar fizisko attīstību un vispārējo fizisko sagatavotību. Motoriskās prasmes ietver visas kustības, kurās iesaistīts viss ķermenis vai liela tā daļa. Tāpēc šis termins attiecas uz plaši izprastām prasmēm, ar kustībām saistītu darbību veikšanu.

Motorická příprava v golfu aneb jak se vyhnout případným zraněním a úrazům

Kādam nolūkam golfā ir nepieciešama motoriskā apmācība?

Motorisko apmācību galvenokārt izmanto, lai samazinātu traumu risku. Tas arī ļauj spēlētājiem pagarināt spēles laiku, nebaidoties no nelabvēlīgas ietekmes uz veselību. Jāatzīmē, ka golfs ir sporta veids, kurā spēlētājiem ir raksturīga asimetriska stāja. Golfa spēlētāji šūpoles laikā atšķirīgi iesaista labo un kreiso pusi. Viena puse ir vairāk iesaistīta, tādējādi radot tai lielāku slodzi. Tomēr, kā zināms, ilgstoša stāja, kas rada spiedienu uz noteiktu ķermeņa daļu, kā arī nevienmērīga muskuļu un locītavu iesaistīšana var izraisīt pārslodzi vai pat traumas. Lai to novērstu, golfa spēlētājiem vispirms ir jāapzinās, kā sporta veida noteiktā stāja ietekmē viņu ķermeni, un tādējādi jāveic profilaktiski pasākumi. Viens no šādiem profilakses pasākumiem ir golfa spēlētāja apmācība. Golfa sitieni rada lielu slodzi mugurkaula jostas daļai, plaukstas locītavām, ceļgaliem un gurniem, kas ir traumu riska zonas.

Kāds ir golfa treniņu mērķis?

Golfa motorikas treniņu mērķis ir palielināt ķermeņa spējas, kas nepieciešamas golfa spēlēšanai, un tādējādi palielināt izturību pret nogurumu un traumām, tādējādi labāk kontrolējot savu ķermeni. Golfa spēlētājs, kurš ir saņēmis motorikas apmācību spēlei, ir izturīgāks, var spēlēt ilgāk, nesamazinot sniegumu, kā arī var labāk kontrolēt savus sitienus un modificēt savu šūpoles. Golfa spēlētājs pēc motorikas treniņa ir gatavs spēlēt labāk, ilgāk un mērķtiecīgāk. Kā var viegli nojaust, tas ietekmē gan veselību, gan komfortu un spēles rezultātus. Iepriekš šim jautājumam nav pievērsta tik liela uzmanība, tomēr novērojumi par motorikas treniņu ietekmi uz spēlētāju sniegumu ir parādījuši tiešu sakarību starp šiem diviem mainīgajiem lielumiem. Tagad fiziskā sagatavotība ir neatņemama golfa spēlētāja attīstības sastāvdaļa.

jaky je ucel motorickeho golfoveho treninku
kāds ir motorisko golfa treniņu mērķis

TPI – kas tas ir un kā tas ir ietekmējis golfa spēles attīstību?

Akronīms TPI apzīmē Titleist Performance Institute, kura misija ir kļūt par pasaulē vadošo spēlētāju attīstības centru. Institūts izstrādā metodes, lai uzlabotu golfa spēlētāju sniegumu. Lai to panāktu, TPI izmanto inovatīvas tehnoloģijas, piemēram, progresīvas metodes golfa aprīkojuma pielāgošanai, detalizētu šūpoļu analīzi un spēlētāju kondicionēšanu. TPI akronīms apzīmē arī spēlētāju testus, lai novērtētu viņu fizisko sagatavotību golfa spēlei. Labākie golfa spēlētāju personīgie treneri ir TPI sertificēti.

TPI ir veicinājis izmaiņas izpratnē par svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē golfa spēlētāju attīstību un sasniegumus. 20. gadsimta beigās par svarīgākajiem parametriem tika uzskatīti: tehnika, mentalitāte un aprīkojums. Nevar noliegt, ka tie ir ļoti svarīgi jautājumi, taču vairāki pētījumi, novērojumi, statistikas dati un no tiem izdarītie secinājumi liecina, ka ar šiem aspektiem vien nepietiek. Ir skaidrs, ka spēles tehnika, stresa pārvaldība spēles laikā, kā arī pareizi izvēlēts ekipējums un golfa piederumi ir ārkārtīgi svarīgi. Spēlētāji un treneri nekad nav ignorējuši tehniku, mentalitāti un ekipējumu, taču izrāvienu kopējā sporta veida attīstībā ir radījusi pasaules klases golfa spēlētāja Taigera Vudsa figūra, viņa spēle un tas, kas viņu un citus pasaules klases golfa spēlētājus ietekmēja, lai sasniegtu iespaidīgus rezultātus. Secinājumi bija nepārprotami – tehnika, mentalitāte un aprīkojums nav viss, kad runa ir par golfa spēlētāja rezultātu palielināšanu.

Kas atšķir labākos golfa spēlētājus, kuri izmanto motorisko sagatavošanu golfā?

Taigers Vudss lielā mērā ir mainījis golfa seju. Lai gan iepriekš minētie aspekti, piemēram, mentalitāte un ekipējums, ir palikuši nemainīgi, ir mainījusies pieeja tehnikai, kas ir iedalīta trīs kategorijās: pamattehnika, sitienu veikšanas prasmes un stratēģija. Pamata tehnika ir stāja, golfa nūjas turēšanas veids, šūpoles pamatprincipi un golfa bumbiņas novietojums. Bumbiņas trieciena prasmes ietver šādus jautājumus: īsa spēle, bumbas lidojuma trajektorijas paredzēšana, netipiski sitieni u. c. Visbeidzot, pārdomājiet stratēģijas, kā spēlēt konkrētā golfa laukumā. Tas ir jautājums par tehnikas iedalīšanu apakškategorijās. Tomēr vissvarīgākā izmaiņa bija motora sagatavošanas pievienošana. Mehāniskās sagatavotības ietekme uz golfa spēlētāju attīstību un traumu riska samazināšanu ir izrādījusies izšķiroša.

Labākajiem golfa spēlētājiem, kuri izmanto motorikas treniņus, ir raksturīga lielāka mobilitāte, lielāka jauda, lielāks spēks un labāka kinemātiskās secības efektivitāte šūpolēs. Taču ar to viss nebeidzas – ir vēl vairāk aspektu, kas labākos spēlētājus atšķir no vidējiem: lielāks spēks gurnos, stumbrā un rokās, lielāka mobilitāte iepriekš minētajās jomās – gurnos, stumbrā un rokās, kā arī lielāka ķermeņa stabilitāte un līdzsvars. Var izdarīt šādus secinājumus – uzlabojot kustību parametrus, uzlabojas arī golfa spēle. Spēlētājiem, kuri fiziski gatavojas, ir labāka vispārējā fiziskā sagatavotība, kas būtiski ietekmē viņu golfa formu.

Vai muskuļu spēks ietekmē golfa spēlētāja sniegumu?

Golfu spēlē, sitot bumbiņu ar golfa nūju. Sasniegtais attālums, bezkļūdaina mērķēšana un triecienu precizitāte būtiski ietekmē galarezultātu. Spēles sākumposmā, kad esam tālu no bedrītes un spēlējam ar garām nūjām, sasniegtais attālums ir ārkārtīgi svarīgs. Pēc tam mēs nonākam pie fakta, ka muskuļu spēks ietekmē spēlētāja rezultātu. Jo lielāku jaudu mēs ieguldām triecienā, jo lielāku attālumu iegūstam. Spēka ierobežojumi ietekmē spēlētāja šūpoļu izpildi. Spēka treniņi, kuros tiek iesaistīts stumbrs un kājas, ievērojami uzlabo distances veikšanu.

Vai kustību apmācība palīdzēs novērst traumas?

Pareiza iesildīšanās un muskuļu spēka attīstīšana lielā mērā palīdz novērst golfa spēlētāju traumas un savainojumus. Tomēr, kā liecina pētījumi un statistika, iepriekšējos gados to darīja ļoti maz cilvēku. Golfs no pirmā acu uzmetiena šķiet ne pārāk dinamisks sporta veids, tāpēc šī sporta veida amatieri, īpaši iesācēji, bieži vien ignorē šos ārkārtīgi svarīgos aspektus. Par laimi, attieksme nedaudz mainās, sportistu vidū pieaug izpratne par to, kā sagatavoties fiziskām aktivitātēm, taču iesildīšanās tiek atstāta novārtā, kā to var redzēt, vērojot spēlētājus golfa laukumā. Un tomēr neviens negribētu beigt spēli ar traumu vai traumu, kuras dziedēšana var prasīt vairākas nedēļas. Iesildīti muskuļi un locītavas labāk reaģē uz kustībām, spēj izturēt vairāk, lēnāk nogurst un ir izturīgāki.

Ieguvumi no kustību treniņiem neaprobežojas tikai ar traumu profilaksi, šie treniņi ietekmē arī spēlētāja spējas un sniegumu. Izklausās pievilcīgi? Un tieši tā tam arī vajadzētu skanēt! Kā izskatās motoriskā apmācība? Vispirms ir jādomā par to, kuras ķermeņa daļas, spēlējot golfu, ir visvairāk noslogotas. Protams, šajā sporta veidā svarīga ir satvēriena izturība, kāju izturība, gūžas izturība un stumbra izturība.

pomuze motoricky trenink predejit zranenim
vai mototreniņš palīdz novērst traumas

Kā izskatās golfa motorikas treniņš?

Golfa motorikas treniņos jāiekļauj vingrinājumi, kas uzlabo kustīgumu, jo īpaši šādās ķermeņa daļās: plecu zonā, krūšu daļā, jostas daļā, kā arī vingrinājumi, kas ietekmē līdzsvaru, dziļo sajūtu un spēku. Tie ir sprādzienbīstami vingrinājumi un plikometrija. Šajos treniņos jāiekļauj arī spēka vingrinājumi. To mērķis ir uzlabot motoriskās prasmes, piemēram, ātrumu, neiromuskulāro koordināciju, jaudu, spēku utt.

Tātad, kā šāda apmācība izskatās profesionālajā versijā vai trenera acu priekšā? Sākotnēji jāveic rūpīga intervija ar spēlētāju, kā arī ortopēdiskā un fizioterapeitiskā izmeklēšana. Tas ļauj novērtēt spēlētāja kustību spējas – viņa vispārējo mobilitāti un individuālos parametrus, piemēram, lokanību, ātrumu un citas kustību prasmes. Svarīgi apsvērumi šādā intervijā ir arī iepriekš gūtas traumas un ievainojumi, slimības, operācijas un citi šķēršļi, kas ietekmē fizisko sagatavotību. Pēc šādas intervijas nākamais posms ir motorisko prasmju un fiziskās sagatavotības testu veikšana, lai noteiktu iespējamos trūkumus. Tas ļauj mums piedāvāt spēlētājam visefektīvāko kustību programmu, lai uzlabotu konkrētas kustību prasmes. Pēc tam tiek izstrādāts treniņu plāns, un atliek tikai ķerties pie darba. Treniņu ilgums un biežums ir ļoti individuāls un atkarīgs no daudziem faktoriem – laika, ko spēlētājs var tam veltīt, dzīvesveida, fiziskās sagatavotības utt.

Mēs varam arī paši organizēt apmācību. Šajā gadījumā ir labi iegūt nedaudz teorētisku zināšanu par labākajiem vingrinājumiem golfa spēlētājiem.

Kā saglabāt veselību un sasniegt labākus rezultātus golfā ar kustību treniņiem?

Pētījumi liecina, ka tikai 60 minūtes nedēļā, kas veltītas spēka treniņiem, var uzlabot fizisko sagatavotību, veselību un spēles kvalitāti un – kas ir vienlīdz svarīgi – samazināt formas pasliktināšanos pēc sezonas. Dažreiz pietiek ar dažiem sistemātiski veiktiem vingrinājumiem, lai palīdzētu samazināt traumu risku golfa spēlētājiem.

Motociklu sagatavošanai jāiet roku rokā ar golfa aprīkojumu. Golfa spēlētājam ir jāizvēlas golfa nūjas atbilstoši viņa ķermeņa uzbūvei un nosliecei, jo tam ir liela ietekme uz šūpoles izpildi, kas tieši ietekmē sitiena precizitāti, precizitāti un spēku. Spēles komfortu ietekmē arī cits aprīkojums, piemēram, soma un golfa ratiņi. Svarīgi ir arī pareizi izvēlēties apģērbu un golfa apavus. Golfa ģērbšanās kodeksā ir ņemts vērā komforts un elegance, kas ietver ikoniskos kreklus ar apkakli, ērtus vīriešu golfa apavus un sieviešu golfa apavus, bikses ar jostu; dāmas var valkāt arī saprātīga garuma svārkus un citus līdzīgus, sportiska rakstura apģērbus. Turklāt cimds ir ļoti svarīgs, lai novērstu nobrāzumus un nepieļautu nūjas slīdēšanu rokās, padarot satvērienu stingrāku. Komfortu spēles laikā ietekmē arī vāciņš, kas aizsargā pret gaismas stariem, tādējādi atvieglojot sitienu ievirzi mērķī, proti, golfa bedrītē.

Visi elementi ietekmē rezultātu. Lai gan golfa spēlētāji parasti atceras par pareizo ekipējumu un piemērotu golfa apģērbu, pārāk bieži tiek atstāta novārtā kustību sagatavošana. Tomēr, lai līdz minimumam samazinātu traumu risku, vienlīdz svarīgi ir trenēties pirms golfa.

Atbildēt