Kā sākt trenēties golfam un cik maksā starta komplekts?
- Kā sākt spēlēt golfu un kādu sākuma komplektu izvēlēties iesācējam golferim?
- Vai golfa laukumā ir obligāti jāuzrāda zaļā karte?
- Cik maksā golfa nedēļas nogale un cik vidēji gadā maksā dalība golfa spēlē?
- Cik maksā spēle braukšanas laukumā? Vai treniņš uz golfa tējas laukuma ir bezmaksas?
- Pirmā golfa nodarbība – kā sagatavoties un kas jāņem līdzi?
- Golfa apģērbs – vai tas ir svarīgi pat iesācējam? Un ko ir vērts iegādāties?
- Cik maksā pirmais golfa komplekts iesācējiem un no kā tas sastāv?
Golfs ar katru gadu gūst arvien vairāk fanu. Pirmie soļi golfā ir pilni ar jautājumiem par gatavošanos spēlei, golfa aprīkojumu un izmaksām, kas saistītas ar šo sporta veidu. Iesācēji golfa spēlētāji bieži uzdod šādus jautājumus. Šaubas galvenokārt ir par to, vai golfs ir dārgs, jo gadu gaitā ir pieņemts uzskatīt, ka golfs ir bagāto, pat elites sporta veids! Šis apgalvojums nav pamatots ar patiesību, jo golfs mūsdienās ir sports ikvienam. Golfa industrija ir pilna ar dažādiem golfa nūju, golfa bumbiņu, golfa somu, golfa ratiņu un golfa piederumu piedāvājumiem plašā cenu diapazonā. Tas viss ir atkarīgs no visa komplekta markas, modeļa un konfigurācijas. Kā jebkurā nozarē, arī šajā ir ļoti dārgi produkti, lētāki produkti un tā sauktais zelta vidusceļš. Mēs varam žonglēt savus izdevumus atbilstoši savām vajadzībām, iespējām un vēlmēm. Apskatīsim, kā tas izskatās izmaksu ziņā, kad nolemjam sākt spēlēt golfu un ar ko iesācējam golfa spēlētājam vajadzētu sākt.
Kā sākt spēlēt golfu un kādu sākuma komplektu izvēlēties iesācējam golferim?
Gandrīz visos golfa laukumos tiek piedāvātas golfa nodarbības. Ideāli ir sākt ar golfa nodarbībām. Treneri palīdzēs iesācējiem iepazīties ar spēles noteikumiem, golfa etiķeti un piemērotu uzvedību golfa laukumā, un, pats galvenais, viņi iemācīs, kā spēlēt golfu – pareizu pozīciju attiecībā pret bumbiņu, golfa nūjas satvērienu un golfa šūpošanos. Iesācēju kursi tiek pabeigti ar Zaļās kartes eksāmenu. Šie ir pirmie un absolūti nepieciešamie soļi, kas jāsper sporta veida iesācējam.
Nevar noliegt, ka iesācējam, kurš tikai sāk spēlēt golfu, golfa aprīkojums ir ļoti svarīgs jautājums. Mums ir ar kaut ko jāspēlē, un golfa nūju, bumbiņu un piederumu izvēle ir plaša. Kā izvēlēties komplektu iesācējam golfa spēlētājam? Vislabāk ir sākt ar pamatiem. Dažas nūjas un golfa bumbiņas ir īpaši paredzētas iesācējiem. Viss ir vēl vienkāršāk, ja mēs ķeramies pie pilnīga golfa nūju komplekta, kas paredzēts iesācējiem. Laika gaitā mēs, visticamāk, papildināsim savu komplektu ar jaunām nūjām, jo attīstīsies mūsu prasmes, mainīsies mūsu izvēle attiecībā uz aprīkojumu, un tas ir pilnīgi dabiski. Mēs arī izvēlēsimies citas, mīkstākas golfa bumbiņas. Tomēr pirmajiem soļiem ir vērts ķerties pie aprīkojuma, kas paredzēts iesācējiem.
Starta komplektā jābūt dažām pamata golfa nūjām (driver, fairway woods, gludekļi, putteris), daudz golfa bumbiņām (iesācēji bieži pazaudē bumbiņas, tāpēc to vajag vairāk) un ērtai golfa somai. Tas nenozīmē, ka mums uzreiz ir jāizmanto augstākās klases aprīkojums. Tieši otrādi – tikai pieredzējušiem, pieredzējušiem golfa spēlētājiem ir lielākas prasības attiecībā uz aprīkojumu nekā iesācējiem. Augstākā līmenī aprīkojums ir patiešām svarīgs un var ietekmēt spēles rezultātus. Tomēr tikai ar aprīkojumu vien amatieris nevar kļūt par labu golfa spēlētāju, galvenais ir apgūt ķermeņa stāvokli, pamatkustības, nūjas turēšanu, šūpoles, precizitāti un sitiena kontroli. Sākumā vissvarīgākais ir tas, lai golfa nūja būtu atbilstoši izvēlēta mūsu ķermeņa uzbūvei. Šim nolūkam ir vērts izmantot profesionāļu palīdzību golfa inventāra veikalā vai arī doties uz montāžas centru, kur profesionāli konsultanti palīdzēs jums izvēlēties piemērotākās nūjas.
Vai golfa laukumā ir obligāti jāuzrāda zaļā karte?
Zaļā karte ir dokuments, kas dod tiesības spēlēt golfu čempionāta golfa laukumos. Citiem vārdiem sakot, bez zaļās kartes jūs nevarat spēlēt golfu jebkurā 18 bedrīšu laukumā. Tātad atbilde ir skaidra – jā, zaļā karte golfa laukumā ir obligāta. Turklāt šī karte ļauj piedalīties amatieru golfa turnīros. Ar šo karti mēs varam iekļūt golfa laukumos mājās un ārzemēs. Līdz ar to rodas arī citi jautājumi, piemēram, cik maksā zaļā karte?
Iepriekš minētās zaļās kartes iegūšanai ir nepieciešams pabeigt kursu, kurā spēlētājs apgūst nepieciešamās prasmes, kas saistītas ar šo sporta disciplīnu. Pēc kursa apguves zaļās kartes īpašnieks spēs droši pārvietoties pa golfa laukumu, rūpēties par to un uzvesties uz golfa laukuma atbilstoši šī sporta veida etiķetei. Turklāt šāds cilvēks spēlē efektīvi, uztur atbilstošu spēles tempu un pārzina drošības noteikumus gan golfa laukumā, gan treniņu laukumos. Golfa spēlētāja, kurš ir sekmīgi pabeidzis zaļās kartes kursu, zināšanas ietver golfa pamatnoteikumus.
Zaļās kartes īpašnieks ir spēlētājs, kurš ir gatavs patstāvīgi spēlēt čempionāta golfa laukumos. Kurss beidzas ar divu posmu eksāmenu, kura pirmā daļa ir teorijas tests, bet otrā – golfa praktiskais tests. 10 golfa nodarbību pakete kopā ar eksāmenu un zaļās kartes maksu ir no 2000 līdz 6000 CZK.
Cik maksā golfa nedēļas nogale un cik vidēji gadā maksā dalība golfa spēlē?
Ilgu laiku golfs tika uzskatīts par bagāto sporta veidu, taču mūsdienās tas ir mīts. Nedēļas nogales golfs ir salīdzinoši lēts pasākums. Ieeja 9 bedrīšu golfa laukumā maksā no 200 līdz 1000 kronām. Citas izmaksas ir atkarīgas no tā, vai jums nepieciešama instruktora palīdzība, vai jums ir savs aprīkojums, vai vēlaties to nomāt. Protams, laika gaitā izmaksas tiek samazinātas līdz minimumam, jo, ja mēs jau protam spēlēt golfu, mums nav nepieciešamas golfa nodarbības un mums jau ir arī savs sporta inventārs. Tad mēs vienkārši samaksājam ieejas maksu. No otras puses, vienas 45 vai 60 minūšu golfa nodarbības cena ir no dažiem simtiem līdz 2000 kronu. Kā redzat, cenu atšķirības ir ievērojamas un atkarīgas no klubu un treneru cenu sarakstiem. Visdārgākās ir individuālās golfa nodarbības. Ja golfa nodarbību pērk divi cilvēki vai lielāka grupa, cena par personu būs izdevīgāka. Golfa inventāra ar somu nomas cena parasti ir no 200 līdz 1000 kronām, un tā ir atkarīga no izvēlētā zīmola un arī no golfa nūju komplekta lieluma – jūs varat izvēlēties pilnu komplektu vai puskomplektu. Ja nolemjat iznomāt papildu golfa ratiņus, par to būs jāmaksā no 50 līdz 300 kronām. Kad visas šīs summas saskaitīsiet kopā, redzēsiet, ka golfa nedēļas nogale nav ļoti dārga, it īpaši, ja jums ir savs golfa inventārs un jau ir bijušas golfa nodarbības. Tad mēs maksājam tikai par ieeju golfa laukumā. Ko darīt, ja mēs vēlamies regulāri spēlēt golfu? Kādas ir golfa gada izmaksas?
Ja vēlamies regulāri spēlēt pilna izmēra 18 bedrīšu golfa laukumā, mums būs nepieciešams iegūt iepriekš minēto zaļo karti, kuras cena kopā ar kursu un testu svārstās no vairākiem tūkstošiem līdz aptuveni 6000 CZK. Tie ir vienreizēji izdevumi. Maksa par ieeju golfa laukumā regulāras spēles gadījumā ir visizdevīgākā, iegādājoties neierobežotu ieejas maksu gadā, un tās izmaksas ir no vairākiem tūkstošiem kronu līdz 50 000 CZK atkarībā no golfa laukuma.
Cik maksā spēle braukšanas laukumā? Vai treniņš uz golfa tējas laukuma ir bezmaksas?
Braukšanas laukums ir vieta, kur mēs trenējamies izpildīt metienus no trijstūra līdz pat 300 m attālumam. Tā ir lieliska vieta, kur trenēties vai mācīties trāpīt ar dažādām golfa nūjām. Jums pat nav nepieciešams savs golfa inventārs, jo katrā golfa laukumā ir pieejami nomas klubi. Šeit ir vēl daži jautājumi, ko iesācēji uzdod par ieejas maksu braukšanas laukumā un golfa laukumā vai šķeldošanas laukumā. Ieeja golfa laukumā kopā ar golfa nūju un bumbiņu nomu maksā no 50 līdz 300 CZK. Līdzīga maksa ir arī par ieeju uz golfa laukuma, jo tur mēs maksājam līdzīgu cenu kā par ieeju braukšanas laukumā, kas ietver arī nūju un bumbiņu nomu.
Pirmā golfa nodarbība – kā sagatavoties un kas jāņem līdzi?
Kad dodamies uz pirmo golfa nodarbību, mums nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Mēs reģistrējamies golfa kursos vai sarunājam privātu nodarbību ar treneri, un viss, kas mums jādara, ir laikus ierasties norunātajā vietā. Kursa laikā mēs apgūsim visas nepieciešamās zināšanas un prasmes. Kas attiecas uz golfa aprīkojumu, mums nav nepieciešams to ņemt līdzi uz nodarbību, jo instruktoram parasti ir līdzi golfa nūjas un bumbiņas. Ja vēlamies būt 100% pārliecināti par šo jautājumu, labāk ir par to pajautāt, sarunājot golfa nodarbību. Pirmajā nodarbībā mēs iepazīsimies ar visiem pamatjautājumiem, kas saistīti ar šo sporta veidu. Tātad, ja mums ir vēlme izmēģināt šo sporta veidu, apgūt to un sākt piedzīvojumu, kas daudzos gadījumos pārvēršas par kaislību, mēs varam doties uz priekšu bez bažām, jo mums nav nepieciešams gatavoties pirmajai golfa nodarbībai.
Golfa apģērbs – vai tas ir svarīgi pat iesācējam? Un ko ir vērts iegādāties?
Ļoti svarīga lieta – golfa apģērbs. Atbilstošs golfa apģērbs ir svarīgs visos spēles līmeņos un visās golfa laukuma vietās. Neatkarīgi no spēlētāja progresa līmeņa un neatkarīgi no tā, vai mēs dodamies uz nelielu 9 bedrīšu golfa laukumu, lielu 18 bedrīšu golfa laukumu vai braukšanas laukumu, golfa spēlētājam ir jābūt atbilstoši ģērbtam, jo golfa spēlētāju ģērbšanās ir golfa etiķetes sastāvdaļa. Galvenokārt apģērbam jābūt tīram un elegantam. Spēlēt golfu džinsos un t-kreklā ir pilnīgi nepieņemami, jo tas ir sava veida faux pas. Tātad, ko valkāt golfa spēlē? Ir daži svarīgi noteikumi.
Golfa biksēm jābūt ar jostu. Vasarā kungi var spēlēt ar līdz ceļgaliem gariem šortiem, bet dāmas – ar līdzīga garuma svārkiem. Krekli ar apkakli ir ļoti populārs golfa apģērbs. Slavenie krekli ar apkakli ir dominējuši golfa spēlētāju apģērbā visā pasaulē. Golfa apģērbā ir jāapvieno elegance, glītums un komforts. Apaviem jābūt arī ērtiem. Komforts ir ārkārtīgi svarīgs, veicot vairākas jūdzes garu golfa laukumu. Apaviem jābūt ērtiem, un apģērbs nedrīkst ierobežot kustības. Tomēr šis nav treniņtērps, bet gan elegantākas taisnas bikses ar jostu.
Mumsgolfa apavi asociējas ar smaili, taču iesācēju apaviem tie nav obligāti jāaprīko. Tirgū ir daudz lielisku apavu, kas paredzēti šim sporta veidam un kuru cena ir no 600 līdz 6000 kronu, dažkārt pat vairāk. Mums nav jāizvēlas visdārgākie apavi, lai sāktu, labāk ir ieguldīt līdzekļus aprīkojumā, kas atvieglos spēli.
Cik maksā pirmais golfa komplekts iesācējiem un no kā tas sastāv?
Lielākā daļa cilvēku, kuri domā par golfa spēles uzsākšanu, uzdod sev jautājumu – cik maksā golfa inventārs? Kā jau tas ir visos gadījumos, cena ir atkarīga no izvēlētā zīmola. Visaptverošā golfa industrija ir pilna ar piedāvājumu komplektiem iesācējiem. Pilns golfa komplekts maksā no 5000 līdz 60 000 kronu. Pirmajā golfa komplektā jābūt visām nepieciešamajām golfa nūjām. Tajā parasti ietilpst šādi golfa nūjas: driver, wood, hibrīds, pilns gludekļu komplekts un putters, kas būtībā ir visu veidu, jo katra golfa nūja ir paredzēta sitieniem dažādos spēles posmos un dažādās golfa laukuma vietās. Mēs sākam spēli ar draiveri, pēc tam, spēlējot garo spēli, izmantojam mežus vai hibrīdus, lielāko spēles daļu spēlējam ar ļoti svarīgajiem gludekļiem, bet pēdējos sitienos, kad bumbiņa ripo pa zaļo zāli uz bedrīti, izmantojam putteri. Dažiem komplektiem ir plašas pielāgošanas iespējas un kluba specifikācijas izmaiņas. Cena ir atkarīga arī no tā, vai izvēlaties pilnu nūju komplektu (14 gabali) vai puskomplektu, ko laika gaitā varat papildināt ar vairāk nūjām.